יום שני, 6 באוקטובר 2014

מחפש "תותח שיווק" ל-Startup שלך? חשוב שנית.

חברות Startup אהובות עלי במיוחד. כבר בפגישת היכרות, כשנכנסים למשרד ומתפשט חיוך על הפנים. הספה המיושנת לכאורה עם מראה רטרו, השרטוטים על הקירות או דלתות הזכוכית, המטבח המצויד שמשרה חמימות ביתית, צעירים חייכניים ועסוקים, ואפילו הכלב שלפעמים מקבל את פני, הרגשה טובה של חדשנות ודינמיות באוויר.

ואז בפגישה מול המנכ"ל, לאחר חילופי כרטיסים ומשפטים ראשוניים, נזרק לעברי משפט המחץ: "אני צריך תותח בשיווק! "

אילו זה היה בשנות ה-90 ואני הייתי בתחום הגיוס, במקום השיווק, הייתי כנראה מחייכת בהתלהבות ויוצאת מיד לדרך עם הגדרת משרה כללית כלשהיא.

היום , ב- 2014, המצב שונה משום שהשיווק השתנה. "תותח בשיווק" הינו צמד מילים סתמי וכללי מדי. כל ילד יודע היום שחברות Startup מובילות בחדשנות ויצירתיות, מדוע שחדשנות זו לא תלווה אותן גם בשיווק? 


מיהו אם כן איש השיווק שלכם? לדעתיזה אותו מומחה שחי ונושם את המהירות והחדשנות של עולם הStartup, לא נבהל משינויים, וחשוב מכל: עונה לצורך השיווקי הייחודי של החברה שלכם.
ומהו הצורך השיווקי שלכם? גם אם אתם יודעים, שאלו עצמכם כמה שאלות ממקדות, למשל: 

·         האם יש לי תוכנית שיווקית מדידה לחדירה לשוק היעד? היא כוללת מחקר שוק ומתחרים, יעדי השיווק והמכירות ל- 2016 ? וכו'.. סביר להניח שיש, אחרת המשקיעים לא היו דופקים בדלת... עדיין לא? קח מנהל שיווק אסטרטגי שמבין בתכנון קצר וארוך טווח, ניתוחי שוק, ובניית מערך.
·         האם אני, רוצה לפעול בזירה הדיגיטלית?  ליצור חשיפה גלובלית, עניין ולקוחות? מן הסתם, השאלה היא מה המוכנות שלך? האם האתר מגובש ומושך תעבורה ותשומת לב של מתעניינים? הם הופכים ללקוחות? באיזה יחס? איך תמקסם ביצועים מול יעדי רווחיות? מומחה שיווק דיגיטלי, בהחלט יעזור.
·         מה לגבי תוכן שיווקי? זה עולם בפני עצמו: בלוגים, ניוזלטר, מסמכי מוצר, פוסטים, דף מנהלים, ועוד. כתב תוכן שיווקי מעולה הוא הרבה מעבר לדובר אנגלית שמייצר "לייקים". תפקידו הוא ליצור מסר שמוכר את המוצר שלך, ולהפוך מבקרים ומתעניינים באתר ללקוחות משלמים.
·         מוכן כבר לקדם אקטיבית את המותג והמוצר בשוק? מנהל קמפיינים מקצועי יעשה את העבודה במנועי חיפוש והרשתות. 
וקיימות עוד נישות רבות, בעיקר בשיווק הדיגיטלי, וזה עוד לפני שהגענו למכירות באינטרנט...

בשורה התחתונה מהירות, חדשנות ומיקוד הם שם המשחק בחברות Startrup, מהירות בפיתוח, בלהקדים את המתחרים, בלחדור ראשונים לשוק, ועוד. לכן גם גיוס ממוקד של אותו מומחה בשיווק, לפי הצורך הקונקרטי בשלב החיים הנוכחי של החברה, ישפיע במישרין על מהירות קצב הצמיחה והמיצוב מול מתחרים.

עינת בוקק- מומחית בגיוס אנשים ובכירים בשיווק

תגובה 1: