יום שבת, 23 ביוני 2012

כאן ועכשיו בראיון עבודה


מכירים את הקונספט שרק ההווה קיים , ושהעבר והעתיד הם דמיוניים ?  גם אם כן וגם אם לא, ההשלכה של זה היא להיות מחובר לכאן ועכשיו.  נשמע פשוט,  אך כל ההרגלים שלנו המחשבתיים הינם הפוכים, אנחנו רגילים לברוח במחשבות למקומות אחרים, או לעבר או לעתיד.  לדוגמא אנחנו מדברים עם משהו ופתאום המחשבה נודדת למקום אחר, מאותו רגע אנחנו אפילו לא שומעים את השני, או אנחנו רוצים להתרכז ולקרוא ספר וקוראים שוב ושוב אותו משפט כי המחשבה שלנו "טוחנת" בעניין אחר. בעצם שריר תשומת הלב והמיקוד להיות ברגע שלנו לא ממש מאומן.
בוא נחזור לכאן ועכשיו ונראה איך זה משרת אותנו בראיון עבודה.
1.      כאשר אתם נכנסים לחדר של המראיין, התחברו למקום, לתמונות , לאופן שבו הפינה שלו/שלה מסודרים, איך הוא/היא לבושים, הולכים, משתמשים בידיים. הסתכלו על המציאות. תוך שניות תדעו עליו הרבה דברים שישרתו אתכם במהלך השיחה. תוכלו אולי לראות מה התחביב שלו, כמה ילדים יש לו ואיפה היה בטיול האחרון.  מידע חשוב ל small talk (ונא לא לזלזל ב small talk , זה מה שיגרום לכם לקשר ישיר ונוח).

2.      קשר עין – אתם יושבים עם בן אדם והוא במקרה גם מראיין, שימרו על רוגע וקשר עין ,היו מחוברים לאדם מולכם. אני פוגשת המון אנשים וכאשר קשר העין לקוי, התחושה מאוד לא נעימה, תחושה של ניתוק מהמרואיין, אפילו שהוא מקצועי ואינטליגנטי, משהו בתקשורת לקוי. כולנו מחפשים לעבוד עם בני אדם ורוצים חיבור נעים. אז שימרו על קשר עין כאן ועכשיו.

3.      כאשר אתם מספרים את הסיפור שלכם, שהוא בכלל כולו על דברים שקרו בעבר, הביאו אותו לעכשיו ולכאן, איך עושים את זה? נכנסים לסיפור, חווים אותו עכשיו, זאת אומרת שאם אתם מספרים על פרויקט שעשיתם או מכירה שמכרתם, תביאו את התחושה של ההצלחה, הסיפוק, העניין, ההתרגשות, האתגר או כל דבר אחר ותחושו אותו. אם אתם תחושו את התחושה גם המראיין יחוש איתכם (כך עושים מספרי סיפורים טובים !) . כך תהיו מעניינים ואוטנטים ברגע  !

4.      היו ערניים לשפת הגוף של המראיין בכל רגע, למה שהוא אומר ולמה שהוא שואל !, תזרמו איתו. במקרים רבים המועמד לא קשוב וכשאני כבר "קלטתי אותו" הוא ממשיך להכביר במילים וגם כשאני עושה סימנים יותר בולטים של "די" המכירה העצמית ממשיכה ורק פוגמת.  שלא לדבר על מצב של יותר ממראין אחד , מצב שמחייב קשב ומיקוד גבוהיים למה קורה מולך.

5.      היו מחוברים לאמת שלכם. אתם מושלמים ואין צורך ליפות או לשחק אותה מישהו אחר. תענו את התשובות האמיתיות שלכם, אם אתם לא יודעים משהו, אין זה בושה להגיד זאת, אם אתם מאמינים שאתם יכולים זה הזמן להגיד את זה, צניעות יתר אינה מתאימה לראיון עבודה (רק אתם שם לדבר על עצמכם)

6.      מותר להתרגש, אך אין מה לפחוד, הפחד מוציא אותכם מהרגע והוא לרוב רק בראש שלכם. הוא לוקח אותכם לדמיונות של מה יהיה אם .... ומפריע לכם להיות עצמכם.

הגיעו עירניים, חדים וממוקדים לראיון  והיו ברגע !


ובנימה משעשעת:

תגובה 1: