יום ראשון, 27 במרץ 2011

אז מהן התכונות השליליות שלך ?!

במשך שנים ארוכות לא הבנתי מדוע מראיינים ובעיקר מנהלות HR שואלות בראיון את השאלה הנצחית.... ציין תכונה שלילית שלך, או... מה לדעתך אתה יכול לשפר, או כל נוסח שבעצם מכוון להביא אותך להגיד על עצמך דבר מה שלילי.... מה הן באמת רוצות שנלכלך על עצמינו ?!
האמת לאמר ...שאלה די מעצבנת, מה שנגיד לא נצא טוב !

בעקבות שיחות עם מנהלות משאבי אנוש  קבלתי סוף סוף הסבר מעניין ומושכל לחשיבותה של השאלה.
שאלה זו מכוונת את המועמד להסתכל פנימה ולראות האם יש משהו שהוא יכול וצריך לשפר,
היכולת הזו להיות מודע וכנה , היכולת להיות מוכן להיחשף וההבנה שיש עוד מה לשפר ותמיד יהיה - הבנות אילו הינן המהות של אדם שמצוינות עומדת בראש מעיניו. מצוינות שנוצרת מעשייה, מטעויות ותיקון הטעון תיקון.

כאשר אתם נשאלים שאלה זו, הרגישו חופשי להתבונן באותו רגע פנימה ולחוש מה עולה, מה טעון שיפור מה יכול להיות יותר טוב ומה עדין מקשה עליכם בדרך להצלחות
ותעשו טובה , אל תשתמשו בתשובה השחוקה שכולם משתמשים כדי לצאת ידי חובה... שאתם "פרפקציוניסטים".
את ההתבוננות הזו תעשו לפני הפגישה ובדקו עם עצמכם מה אתם עושים כדי להתמודד עם הקושי שלכם וגם את זה שלבו באוטנטיות בתשובה שלכם.

אל תתנגדו לשאלה, מנפו אותה!

בדרך למציאת עבודה כמו בסגירת עיסקה ישנן עשרות נקודות בהן ניתן להיכשל ולאבד את ההזדמנות. כדי לצאת לדרך ולהיות מוכנים, אני מזמינה אותם לקורס : מציאת עבודה - הקורס. 
ראו לינק: http://j.mp/findjob2015


בהצלחה

8 תגובות:

 1. תחיה,

  תודה על הטיפ וכל הטיפים שאת נותנת. זה בהחלט שופך אור על השאלה שהיתה לי בלתי ברורה עד היום, ובהחלט מעצבנת. אכן יש משהו מהותי בדבריה של אורית...

  השבמחק
 2. אוי נו באמת כמה פלצנות אפשר כבר
  בפעם הראשונה ששאלו אותי את השאלה הזו אכן עניתי תשובה אמיתית שעלתה מתוך המחשבות הפנימיות שלי על עצמי וחשפה צדדים חלשים של האישיות שלי
  מה נראה לך - שעברתי את הראיון או לא ??
  כשסיפרתי את התשובה שלי ליועצת של חברת ההשמה היא ממש הזדעזעה ולימדה אותי איזה תשובה (מפוברקת כמובן) להגיד על מנת לעבור בשלום את השאלה הזו ומאז אני מדקלם את אותו טקסט בכל ראיון

  עצתי - ראיון עבודה זה לא ספת פסיכולוג ולא המקום לכנות חושפנית. תלמדו מראש את התשובה שלא תחשוף את הצדדים שאתם לא רוצים שיחשפו וחסל.

  השבמחק
 3. הי רינת, תודה על התגובה, בהחלט משקפת את הלך הרוח של הרבה מועמדים.

  השבמחק
 4. אני מסכים עם רינת. התשובה צריכה להיות על אחד התכונות שלא קשורות לתפקיד, קודם כל. וגם התאור של התכונה צריך להיות כללי מאוד.

  השבמחק
 5. כביכול ההסבר הוא נכון וזו המטרה למעשה של השאלה.
  אך בפועל ישנם מנהלי משאבי אנוש שונים ומשונים ולכל אחד הסתכלות אחרת ולא כולם חושבים כמו מה שנאמר לעמעלה, ולכן אם המועמד עונה את התשובה מתוך ההסתכלות פנימה, הוא למעשה לוקח סיכון רק מהעובדה שהוא אינו יודע מי יושב מולו. ולכן המסקנה פשוטה - פשוט לא לקחת סיכון. להכין תשובות מראש ולא להתעסק עם הנושא הזה יותר מידי, המשחק מוכר וידוע לשני הצדדים. ולכן לא לעבור ראיון HR בגלל התשובות המוכרות לשאלה זו היא מגוחכת.

  השבמחק
 6. אני מציע לא לקבל את עצת האחיתופל של מנהל משאבי אנוש.
  ההנחה היא שהמראיינות של משאבי אנוש מספיק אינטיליגנטיות כדי להעריך כנות, לצערי זה רחוק מלהיות המצב. הן עובדות על פי תבניות מוכנות מראש, כל מי שממליץ לכם להיות כנים, יצירתיים וכו' בראיון משאבי אנוש - מנסיון - good luck with that....

  השבמחק
 7. אני רואה שהפוסט הזה צובר תאוצה, ומעלה תגובות נחרצות מצד המועמדים... היה יכול להיות מעניין לשמוע גם תגובות של מנהלי משאבי אנוש לפוסט.

  השבמחק
 8. לטעמי, הניסיון והמקצועיות שנצברים אצל המראיינים בתחום מאפשרים להם לבנות לעצמם "פרופיל עובד" כבר במהלך הראיון ועליהם לשאול הם את השאלות הקשות בהתאם לפרופיל זה, מבלי לתת למועמד לספר על "חסרונותיו" בצורה ישירה ועל פי הכנות קודמות. וכן, כמובן שדרושה רגישות רבה לעניין..

  השבמחק